Organizace správy města v 15. století

Organizace správy města v 15. století

Organizace správy města v 15. století

Město spravovala tzv. Velká rada města. Ta byla volena měšťany vždy na jeden rok v přítomnosti pána nebo jím určeného dohlížitele. Tvořili ji 4 purkmistři, kteří se v úřadě střídali po čtvrtletí, ten právě úřadující se nazýval Amtsbürgermeister. Dále v radě zasedalo 12 radních, městský rychtář (výkonný orgán, většinou dosazený vrchností, popř. mohlo jít i o funkci dědičnou), syndikus (zplnomocněnec), 2  přísežní členové městské rady (konšelé) a přísežný městský písař. Přísežní konšelé vynášeli rozsudky v soudních záležitostech, včetně rozsudků hrdelních. Rozsudky byly předkládány ke schválení Velké radě. Proti rozsudku se bylo možné odvolat k chebské radě jakožto nadřazenému orgánu nebo přímo k panovníkovi. Při volbě městské rady se volili rovněž cechovní mistři a dohlížitelé nad pekaři, řezníky, výběrčími daní a dalšími profesemi. Tento způsob řízení měst zůstal v prakticky nezměněné podobě až do 18. století

 

Podrobnosti o vložení záznamu

Datum vložení: 29. 5. 2023 13:57
Datum poslední aktualizace: 29. 5. 2023 13:57
Autor: Kamila Altmanová

Město Bochov je členem