Obsah
Divadlo v Bochově
Divadlo v Bochově
DIVADLO je druh aktivního umění a vzniká tak, že kolektiv tvůrců, technických spolupracovníků a herců vytvoří společně divadelní inscenaci, kterou v konečné verzi předvedou divákům. Žádné umění není v tak úzkém vztahu ke společnosti jako divadlo. U ochotnických souborů jde v podstatě o totéž, jen lidé, kteří toto divadlo tvoří, nazýváme amatéry a pro většinu z nich je tato činnost koníčkem, který dělají ve volném čase, dobrovolně a bez nároku na honorář. Obvykle těmto lidem nechybí nadšení pro věc a odměnou je pro ně potlesk diváků.
Proto děkujeme všem, kteří v sobotu 14.3.2015 vykročili do mrazivého dne a přišli shlédnout dvě představení, které do Bochova přivezli představit právě ochotníci divadelní scény při DK Ostrov, která je již značně populární a letos v lednu oslavila úspěšných dvacet let své činnosti.
Od 16:00 hod se v bochovském KD konalo divadelní představení pro děti a rodiče s názvem ,, Čertovský Mariáš". Všichni jsme se společně přenesli do čertovského prostředí, kde Honza koumal, jak vyzrát zdravým rozumem nad pekelnými lumpy. Jeho úkolem bylo vysvobodit z jejich spárů krásnou princeznu Marušku a tatínka krále. Nakonec vše dobře dopadlo a Honza dostal za odměnu Maruščinu ruku.
Od 19:30 hod po té čekala dospělé diváky česká konverzační komedie s detektivní zápletkou ,,Rocker a dvě staré dámy". Měli jsme možnost se přenést do luxusního penzionu pro seniory, kde jsme se seznámili se Zitou, která od života už nic nečeká a s její čerstvou spolubydlící Agnes, čipernou dámu v letech s hereckými ambicemi. Penzion vede Kamila, podezřele milá slečna a nemůže chybět ani mladý rocker Robert, který dámám teprve ukázal, jak chutná život. Společně jsme si užili hořkou komedii o životě sladkém i krutě realistickém. Obě představení se divákům moc líbila, zejména na dětském představení byla účast a hojná a již nyní se těšíme na další podobné akce.
Víte, že .....
- Historie divadelnictví v Ostrově sahá do roku 1810
- ... na Starém městě ovšem existovalo i loutkové divadlo, kde svého času pracovala i sestra Jaroslava Dietla, který pro ni psal loutkové hry.
- Výstavba Domu kultury přinesla velký rozkvět v činnosti ochotnického divadla v Ostrově, tehdy měl soubor až 100 herců….
- Velkou zajímavostí jistě je i to, že v Moliérových hrách hrál se souborem Ladislav Pešek a hru Pavla Kohouta Taková láska pomáhal režírovat Vlastimil Hašek…..
- V Ostrově se pořádala řada přehlídek nebo festivalů, například Národní přehlídka lidové umělecké činnosti, Hornický divadelní festival, Festival divadelních souborů a jiné.
- Od roku 1980 přebrala úspěchy ostrovských divadelníků Základní umělecká škola. Nový ředitel Domu kultury Miroslav Dvořák, bývalý ředitel Jaromír Berger a Jan Mareš obnovili ochotnické divadlo pořadem Divadlo a my
- V současné době má soubor 24 členů, hlavou souboru je Jan Mareš, který spolu s Petrem Pokorným připravuje a režíruje divadelní komedie a pohádky, jejich manželky se pravidelně střídají v nápovědě.
- Soubor každoročně připravuje jednu až dvě pohádky a večerní představení pro dospělé. Zkoušky pak probíhají dvakrát týdně ve večerních hodinách a zkouší se přímo na jevišti v Domě kultury.
Nezbývá než ochotníkům aplaudovat, že svůj volný čas věnují pro radost nás všech ostatních.
DĚKUJEME!
Další foto naleznete na FB Kulturní komise zde.
Článek v Deníku Karlovarsko ze dne 18.3.2015 ke shlédnutí .
Poslední aktualizace: 15. 3. 2015 17:28